Strona główna > Fotomontaże > Rakiety Patriot

Rakiety Patriot

Na początek fotomontaż ze znajdującej się w „Gazecie Warszawskiej” (jest to nader interesujący periodyk redagowany m.in. przez gwiazdy prawicowej blogosfery) galerii zabawnych fotomontaży.

Up, up and away!Autor tego fotomontażu w błyskotliwy sposób nawiązał do jednej z licznych porażek polityki zagranicznej rządu Donalda Tuska. Rząd ten porzucił strategiczne partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi, a wraz z nim – szansę na regionalną mocarstwowość i zadowolił się wysługiwaniem się Rosji i Niemcom. Przykładem tej obłudnej polityki były negocjacje w sprawie tarczy, w których rząd Donalda Tuska zajął nieprzejednane stanowisko i odstraszył Amerykanów absurdalnie wysokimi żądaniami wymiernych korzyści. Ostatecznie, nie będzie ani tarczy, ani baterii rakiet Patriot.

Kiedy prawda o zdradzie wyszła na jaw, wielu Polaków kierowało pod adresem Radosława Sikorskiego obelgi: „A żebyś tak sam się wystrzelił!”, „W d..ę sobie wsadź te patrioty!”, „Radek z Afganistanu nie obroni nas przed Sowietami!”. Autor fotomontażu jest świadom nastrojów społecznych i postanowi zilustrować jeden z powracających motywów w ciekawy sposób, pokazując jednocześnie, jak obronność Polski traktuje Platforma Obywatelska. Autor wyraźnie nawiązuje również do buty i arogancji, która charakteryzuje ministra Sikorskiego. Sugerując, że w swoim mniemaniu mógłby sam obronić Polskę, gdyby tylko miał wyrzutnię pozwalającą go wystrzeliwać w naszych wrogów, w kongenialny sposób rozbrojono maskę twardziela, którą Sikorski założył wiele lat temu.

Warto ponadto zauważyć elementy typowo polskiego, rubasznego poczucia humoru, które – z przykrością zauważamy – jest coraz częściej obce młodym, wykształconym mieszkańcom wielkich miast. Rubaszność tego obrazka wynika przede wszystkim z nawiązania do jednego z miejsc będących towarzyskim tabu. Umieszczając wylot gazów w miejscu, gdzie plecy Radka tracą swą szlachetną nazwę, autor złamał tabu.

Wreszcie, żart opiera się też na dwuznaczności słowa „patriota”, które oznacza zarówno kogoś, kto umiłował nasz kraj, jak i rakietę produkcji amerykańskiej. Oczywiste jest, że Radek Sikorski nie jest patriotą w żadnym z dwóch znaczeń tego słowa, twierdzi autor fotomontażu.

  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: